Energeticianul, un punct din deplasarea de la Aerostar

Energeticianul a reuşit, în etapa a 23-a, primul punct din acest an obţinut în deplasarea de la Aerostar Bacău. Echipa din Petroşani a terminat meciul la egalitate, scor 1-1, şi se menţine pe locul 9 în clasament.

Energeticianul a revenit după jocul din etapa precedentă când a pierdut pe teren propriu cu U Cluj. Echipa din Petroşani s-a deplasat în week-end la Bacău unde a remizat cu formaţia locală Aerostar. Gazdele au deschis scorul după 32 de minute de joc, prin golgheterul Valentin Buhăcianu, care a marcat după o pasă primită de la Ciocâlteu.  Energeticianul a revenit în joc cu cinci minute înainte de final, atunci când ultima achiziţie, Alexandru Popescu, a reluat în plasă dintr-o învălmăşeală în faţa porţii, în urma unui corner executat de Neacşa. Eliminarea lui Ismael Guiti din minutul 89, după ce a faultat din postura de ultim apărător, pentru a-şi salva echipa, nu a mai adus nici o modificare de scor până la final.

Antrenorul formaţiei din Petroşani, George Zima,  consideră că rezultatul din meciul  cu Aerostar este unul echitabil. ”Ne întoarcem de la Bacău cu un punct important obţinut cu multă muncă şi dăruire. Rezultatul este echitabil, chiar dacă am fost echipa care a controlat jocul, gazdele având câteva şanse pe contraatac şi din faze fixe. Prima repriză a fost mai echilibrată, dar în partea a doua am dominat şi am pus presiune constantă pe adversar. Am adus multe mingi în careul advers, dar ne-a lipsit şi de această dată inspiraţia în faţa porţii. Într-un final, după multe faze fixe, am reuşit să fructificăm un corner şi să egalăm. A fost un joc încrâncenat, cu multă presiune creată artificial, dar sunt mulţumit că băieţii au dat dovadă încă o dată că formează un grup puternic şi au luptat până la final, unde, cu mai multă linişte, puteam să înscriem golul victoriei, dacă fructificam marea ocazie de unu contra unu cu portarul”, a spus Zima.

După acest rezultat Energeticianul a acumulat 30 de puncte şi se află pe locul 9 în clasament iar etapa viitoare va juca pe teren propriu cu FC Argeş.