Energia a încheiat turul cu un eşec

Optimismul cu care au plecat la Timişoara baschetbaliştii de la Energia Rovinari s-a risipit deja după primul sfert al meciului cu BC Timişoara. Conduşi pe tot parcursul jocului, baschetbaliştii lui Slobodan Nikolic nu au putut să se impună într-un meci decisiv care păstrează echipa timişoreană în lupta pentru play-off. Gorjenii au încheiat astfel cu un eşec parcursul din acest an fiind învinşi de BC Timişoara cu 97-68. Gazdele au reuşit să se impună în toate cele patru sferturi, scorul fiind  23-17, 23-14, 30-25 şi 21-12. Jucătorul de care tehnicianul gorjenilor se temea cel mai mult, sârbul Pesic, cu care a avut de a face şi la meciul cu clujenii unde Pesic a jucat în acest tur, a fost cel mai eficient jucător al gazdelor marcând 31 de puncte, adică de două ori mai multe decât cel mai bun marcator al Energie, Porter Troupe care a punctat de 15 ori.