Energia a revenit pe prima poziţie după un meci cu emoţii

Energia Pandurii–  Poli  Timişoara 28-22 (8-12)

Sala Sporturilor Târgu Jiu, spectatori 800

Trei victorii obţinute în ultimele trei etape au readus echipa din Târgu Jiu pe locul I în clasament, la egalitate de puncte cu HC Odorhei. Remiza dintre celelalte două pretendente la titlu a avantajat Energia care urcă în clasament şi ia o opţiune serioasă în lupta pentru titlu. Gorjenii s-au impus sâmbătă seara pe teren propriu cu scorul de 28-22 în faţa timişorenilor de la Poli într-un meci în care golgheterul echipei gorjene Florea a marcat de 11 ori.

Având doi portari destul de buni la acest meci deloc uşor, Energia a primit doar 22 de goluri de la Timişoara, o formaţie care a pus probleme serioase mai ales în prima parte a meciului. Dragomir a avut 8 intervenţii bune iar Ciobanu 7 intervenţii, cele 11 reuşite ale lui Florea fiind decisive în câştigarea partidei. Gorjenii au început mai slab în primele minute şi au reuşit să marcheze primul gol după nouă minute de joc. În minutul 15 Energia avea doar două goluri marcate ambele aparţinându-i lui Florea şi fiind marcate din şapte metri. După ce s-au apropiat de oaspeţi la doar un gol după 18 minute de joc, elevii lui Stângă au dat din nou emoţii suporterilor din sală pierzând contactul cu adversarul la şase goluri, scor 5-11 în minutul 27, la pauză întrând însă la vestiare cu doar patru goluri diferenţă, scor 8-12. Certaţi serios la pauză de conducere şi antrenor, jucătorii au părut să îşi revină imediat, recuperând diferenţa în doar şase minute de la reluare. După ce au egalat gorjenii nu le-au mai permis celor de la Timişoara să mai revină la conducere, ultimele 20 de minute aparţinându-le în totalitate spre bucuria suporterilor care au umplut Sala Sporturilor. Supărat pe evoluţia slabă a lui Novanc, Stângă l-a trimis pe acesta pe bancă apelând la Giotoiu care alături de Enache a schimbat jocul echipei. Până la final Energia a luat un avans de şase puncte dar jucătorii nu au scăpat de criticile antrenorului principal care a avut remarci acide la adresa jucătorilor tehnici din lot care nu şi-au făcut datoria.