Energia, eşec în primul meci din play-off

Energia Rovinari a pierdut primul meci din play-off-ul Ligii Naţionale, cu Ştiinţa Bacău, scor 34-40. Moldovenii si-au creat un avantaj de trei goluri în debut şi, chiar dacă Energia a incercat sa revina în joc, oaspetii conduceau la pauză cu 19-15. Repriza secundă s-a disputat în aceeaşi manieră, cu Ştiinţa mai atentă pe faza ofensivă.

Pentru Energia au marcat Apolzan - 11 goluri, Acatrinei - 6, Dinescu - 4, Dragnea - 4, Păiuş - 4, Giotoiu - 2, Asoltanei - 1, Roman - 1, Ilieş - 1.

Pentru Ştiinţa au înscris Ghiţă - 10, Bondar - 8, I. Rotaru - 5, Da Silva - 4, Johannson - 3, Fenici - 3, M. Bujor - 3, Rusia - 2, Iancu - 1, Tărâţă - 1.

"Ne jucăm șansa, nu este nimic pierdut, mai sunt încă două jocuri normal de jucat, ne ducem să ne jucăm șansa și vom vedea ce se va întâmpla".