Energia Pandurii a învins campioana şi e pe locul II

Meci dramatic, mai ales pe final, aseară în Sala Sporturilor din Târgu Jiu între echipa de pe locul I, HCM Constanţa, şi localnici de la Energia Pandurii.  Gorjenii au reuşit să impună la două goluri diferenţă după ce conduseseră campioana chiar şi cu o diferenţă de opt goluri în repriza a doua, după ce scorul la pauză a fost de 15-19. Pe final de meci cei de la Constanţa s-au apropiat la un gol de două ori reuşind chiar şi egalarea, scor 25-25 în minutul 25. Ultimele cinci minute au fost însă incendiare şi urmărite în picioare de o sală arhiplină. Energia a reuşit să se distanţeze atacând până şi cu portarul Dragomir, ieşit să recupereze un balon care putea să-i lanseze în atac pe oaspeţi. Ultimele două goluri care au adus victoria au fost reuşite de Florea şi Humberto. Victoria din jocul cu HCM a adus Energia pe locul II dar la egalitate de puncte cu Constanţa.