Energia Rovinari s-a impus în derbiul Olteniei

Energia Rovinari a câştigat derby-ul Olteniei la baschet masculin, disputat împotriva echipei SCM Universitatea Craiova. Gorjenii s-au impus cu scorul de 84-56. În prima jumătate echipa pregătită de către Slobodan Nikolic s-a distanţat clar la 19 puncte pe tabela de marcaj scorul după primul sfert fiind 31-12. Diferenţa a crescut la 30 de puncte, scor 46-16, la jumătatea sfertului 2. Oaspeţii au redus din handicap puţin, iar la pauză scorul era 50-23. În debutul reprizei a doua, după două coşuri de la mare distanţă ale lui Lupusavei, diferenţa a crescut din nou la peste 30 de puncte, scor 63-30, în minutul 23. Apoi, după alte cinci minute de joc scorul a devenit 75-39, adică o diferenţă de 36 de puncte pe tabela de marcaj. Avantajul Energiei Rovinari a atins punctul maxim în minutul 35 al partidei, după o reuşită semnată Viorel Mocanu, consemnându-se o diferenţă de 38 puncte, scor 84-46. Până la finalul meciului SCM U Craiova a înscris 10 puncte, în vreme ce gazdele au înscris un singur coş, astfel încât rezultatul final a fost 84-56. Energia Rovinari a obţinut astfel cea de a 6-a victorie din acest sezon a 3-a consecutivă urcând pe locul trei în clasament.