Eşec la Oradea, victorie neapărată cu Mureş

Cu toate problemele cu neplata salariilor, baschetbaliştii nu au mai făcut grevă şi au mers la Oradea. Ba chiar au reuşit un meci neaşteptat de bun. Începutul a fost însă de coşmar. Energia a fost condusă la pauză la nu mai puţin de 15 puncte. Darby şi compania au revenit în repriza a doua şi au redus din diferenţă. Au ajuns până la 76 la 77 cu doar 5 secunde înainte de final dar gazdele au mai reuşit un coş care a stabilit scorul final la 79-76. Darby a fost din nou cel mai bun jucător al lui Nikolic, reuşind nu mai puţin de 22 de puncte şi 8 recuperări. Troupe şi-a mai revenit şi el după jocul foarte slab cu Piteşti şi a marcat 14 puncte. Culmea, după acest eşec, Energia a urcat pe locul 8 cu doar două meciuri înaintea sfârşitului sezonului regulat. Pentru a ajunge în play-off, gorjenii trebuie să obţină acelaşi număr de puncte ca şi contracandidatele Sibiu şi Piteşti. În cazul unei victorii sâmbătă de la ora 19 cu Târgu Mureş, oamenii lui Nikolic sunt ca şi calificaţi la play-off deoarece în ultima etapă au o deplasare facilă la Iaşi. Meciul Energia – Târgu Mureş se va încheia cu o oră înainte de începutul meciului de fotbal Pandurii – Steaua.