Eşec pentru Energia

Echipa de baschet masculin U-Banca Transilvania Cluj s-a impus, cu scorul de 82-75, în meciul disputat, pe teren propriu cu Energia Târgu Jiu, într-un care a contat pentru etapa a 18-a a Ligii Naţionale de baschet masculin.

La pauza mare tabela indica scor egal, 41-41. Sfertul trei a fost cel în care s-a făcut diferenţa. Gazdele au pus stăpânire pe joc şi s-au desprins decisiv. Gorjenii au încercat o revenire în sfertul patru, dar fără a periclita victoria clujenilor. Cu un Kyndall Dykes în zi de graţie, autor a 29 de puncte, clujenii au câştigat cu 82-75. În lipsa lui Porter Troupe, Paris Horne a avut o prestaţie solidă în confruntarea de la Cluj, în care a înscris 21 de puncte, dar nici el nu a putut împiedica eşecul grupării gorjene. O înfrângere care îndepărtează şi mai mult Energia de grupa 1-6 la finalul primei părţi a sezonului regulat. (A.A.)