Final fericit de sezon pentru Energia Rovinari

Baschetbaliştii de la Energia Rovinari au susţinut sâmbătă ultima reprezentaţie în faţa propriilor suporteri. Înaintea jocurilor din play-out gorjenii s-au arătat foarte hotărâţi să bată Timişoara pentru a se răzbuna pentru înfrângerea umilitoare din tur dar şi pentru a prinde locul zece la finele sezonului regulat. Ceea ce au şi reuşit la finalul meciului fiind aplaudaţi de suporterii care le-au fost alături în acest sezon. Energia Rovinari s-a impus cu scorul de 100-93, pe sferturi 17-23, 27-16, 28-27 şi  28-27 în meciul cu BC Timişoara. Finalul sezonului regulat a prins Energia în cea mai bună formă, echipa lui  Nikolic demonstrând că avea resurse pentru mai mult dacă nu ar fi avut ghinion. „Am jucat un baschet foarte bun, am pierdut acele meciuri în ultimele secunde, dar este nevoie şi de pauză atât pentru jucători cât şi pentru antrenori pentru că Liga din România este foarte puternică şi nu este atât de uşor să joci”, a spus antrenorul după meci adăugând că este  mulţumit că a terminat sezonul cu un scor  de 15-15, respectiv victorii şi eşecuri. Pentru Energia cei mai buni marcatori au fost Darby cu 28 de puncte, Troupe cu 19 şi Nikolic cu 16 puncte. Energia a încheiat frumos sezonul regulat dar după ce a ratat la limită un loc în play-off. Cele patru meciuri pierdute în ultimele secunde au cântărit mult, astfel că gorjenii trebuie să se mulţumească cu lupta din play-out. (C.D.)