Gilortul, campioana ratărilor cu Viitorul Dăeşti

Gilortul Târgu Cărbuneşti a reuşit un joc bun cu mult mai experimentaţii jucători de la Viitorul Dăeşti, dar a ratat foarte mult şi a pierdut meciul. Gazdele s-au impus cu scorul de  4-2, două dintre reuşitele echipei din Dăeşti fiind semnate de Florin Costea.

Gilortul nu a reuşit să ia puncte de la Viitorul Dăeşti, dar a făcut un joc bun. Gazdele au avut eficacitate maximă, înscriind patru goluri din tot atâtea șuturi pe poartă, în timp ce oaspeţii au fost campioni la ratări.

Echipa lui Gabriel Mangalagiu a început mai bine meciul, reuşind să înscrie prin Florin Costea, care a fructificat centrarea lui Octavian Vasile. Marius Ion de la Gilortul a ratat în minutul 24 egalarea, iar Dolcescu a reluat, trei minute mai târziu, pe lângă stâlpul stâng al porții gazdelor. La faza imediat următoare arbitrul Rareș Moca a dictat penalty la duelul dintre Avramescu și Talpoș, lovitură executată precis de Pîrvu.

Fotbaliştii de la Gilortul s-au jucat apoi cu ocaziile şi au ratat prin Codin (38’), Avramescu (40’) şi Codin (46’). Gazdele au ridicat apoi scorul la 3-0  după ce Costea a reuşit dubla. Avramescu l-a lansat după aceea excelent pe Almăjanu, plecat de la centrul terenului, iar mijlocașul Gilortului a trimis balonul imparabil sub transversală. Pociovălișteanu, intrat în locul lui Paștiu, l-a faultat dur pe Pașoi și, după doar 4 minute, şi-a lăsat echipa în 10 oameni. Chiar și în inferioritate numerică Gilortul a fost periculoasă și Cîrstoiu a reuşit să înscrie un gol de generic, cu un şut din colțul careului mare. Pe fondul dominării Gilortului, gazdele au reuşit să înscrie din nou, Marian marcând la ultima fază a meciului.

Viitorul Dăești – Gilortul Târgu Cărbunești 4-2 (2-0)

Stadion: Gheorghe Ciucioi/Fedeleșoiu (Vâlcea).

Au marcat: Florin Costea (9’, 55’), Florian Pîrvu (28’-penalty), Ion Marian (90’+6)/Darius Almăjanu (75’), Monel Cîrstoiu (89’).

Viitorul Dăeşti: Marinoiu – Vasile, Lăzărescu, Bucei (46’ Dobre), Roșianu – Rizea, Pîrvu – Iordache (cpt.), Neacșu (62’ Pașoi, 79’ Marian), Costea (84’ Horumbă) – Talpoș. Rezerve neutilizate: Panait, Preoteasa, Săraru.

Antrenori: Gabriel Mangalagiu și Lucian Giurcă.

Gilortul: Jianu - Gîlceavă, Dolcescu, Avrămescu (cpt.), M. Paștiu (73’ Pociovălișteanu) - Cîrstoiu, Oprișa – Ancuța (46’ Almăjanu), Codin, Bubuioc (49’ Cocioabă) - Ion. Rezervă neutilizată: A. Paștiu. Antrenori: Mario Găman și Boby Staicu.

Arbitri: Rareș Moca (Cluj-Napoca) - George Suciu (Câmpia Turzii, CJ), Dragoș-Daniel Popa (Băişoara, CJ).  Observatori: Viorel Voicu (Caracal, OT) și Cătălin Pașcanu (Cugir, Alba).