LPS a câștigat prima ediție a Cupei Liceelor “Dolce Vita”

Echipa Liceului cu Program Sportiv din Târgu Jiu a câștigat prima ediție a Cupei Liceelor “Dolce Vita”. Pe locul 2 s-a clasat echipa Colegiului Național „Tudor Arghezi” Târgu Cărbunești, iar medaliile de bronz au fost câştigate de Colegiul Național „Spiru Haret”.

Cupei Liceelor “Dolce Vita” s-a desfăşurat  în Complexul Dolce Vita şi a reunit 16 echipe, reprezentante ale liceelor din Târgu Jiu dar şi din județ. Echipa  Liceului cu Program Sportiv era favorită deoarece câștigase ultimele două ediții ale Cupei Liceelor Carrefour Târgu Jiu, în 2018 și 2019. Echipa LPS nu a pierdut nici un meci nici la ediţia din acest an după ce în semifinale, LPS s-a impus în fața celor de la Spiru Haret, iar în finală a trecut de echipa din Târgu Cărbunești cu scorul de 5-3, golurile fiind marcate de Vlăduț Buțurcă (min. 6 și 30) și Răzvan Vulpe (min. 24, 32 și 40) / Alexandru Buzurin (min. 1, 21 și 33).

Medaliile de bronz au revenit echipei Colegiul Național „Spiru Haret”, învingătoare în finala mică, scor 2-1 în meciul cu Colegiul „Gheorghe Tătărescu” Rovinari.

Toate cele 16 echipe participante, Colegiul Economic Virgil Madgearu, Liceul Tehnologic Bilteni, Colegiul National Tudor Vladimirescu, Liceul Teoretic Novaci, Colegiul Tehnic Matasari, Colegiul Național Ecaterina Teodoroiu, Colegiul Tehnic Ion Mincu, Colegiul Tehnic Nr. 2, Liceul Energetic, Liceul Tehnologic G-ral Constantin Sandru Bilta, Liceul Teologic și Colegiul Auto Traian Vuia au primit, din partea ACS Minifotbal Gorj, prin intermediul proiectului aprobat de Consiliul Județean Gorj, un rând de 12 echipamente complete, tricou și șort, marca Joma.

În afara echipamentelor sportive, cele mai bune echipe și cei mai buni jucători au fost premiați la finalul competiției.