Gilortul Cărbuneşti nu a venit cu puncte de la Severin

Gilortul a plecat învinsă și de la malul Dunării, acolo unde a cedat cu 0-2 în fața Viitorului Șimian. Pe stadionul din Severin formaţia gorjeană a fost învinsă de cea mai în formă echipă din play-out-ul seriei 7.

Jucătorii de la Gilortul au făcut o primă repriză bună, cea mai mare ocazie de gol aparținând lui Boboc (32'), care, din 10 m, l-a luat la țintă pe Ciută. Au mai trecut pe lângă gol Ciutică și Dănăricu (2), ale căror șuturi au fost prinse de Ciută. Ghighilicea (13') a avut cea mai importantă ocazie a gazdelor, mingea șutată de acesta, din careu, lovind plasa laterală. Gazdele au ieşit mai motivate de la cabine și au dominat startul actului secund. Velici (48') a tras semnalul de alarmă și a trimis din lovitură liberă pe lângă poartă. Două minute mai târziu, mehedințenii au recuperat o minge pe partea stângă, au centrat în careu, Fabio Trip a reluat din 6 m, slab, dar plasat și mingea s-a scurs  în poartă, la rădăcina barei din stânga lui Constantinescu. Gorjenii ar fi avut șansa egalării dacă centralul Filip ar fi acordat penalty la tragerea de tricou în careu asupra lui Almăjanu. Viitorul a stabilit scorul final în minutul 78. Centralul partidei a trecut cu vederea o lovitură cu brațul încasată în figură de Cuțitoiu la marginea careului mare, iar mingea a ieşit în corner pe partea stângă. Gazdele au executat lovitura de colț peste întreaga apărare a Gilortului, Lică a recentrat cu capul în fața porții și Sorin Avram a trimis cu capul în plasă, în stânga lui Constantinescu. Meciul s-a încheiat cu victoria gazdelor iar după rezultatele înregistrate în această etapă, lupta în subsolul clasamentului se ascute și Gilortul are nevoie disperată de puncte pentru a se salva. Pentru gorjeni urmează o serie de trei meciuri pe teren propriu în care trebuie să obțină puncte. Gilortul va juca pe Stadionul Cristinel Răducan cu Jiul Petroșani (vineri 29 aprilie, ora 17:00), Progresul Ezeriș (miercuri 4 mai, ora 18:00) și Aurul Brad (sâmbătă 7 mai, ora 18:00).