Haţegan i-a supărat pe toţi

Meciul a fost marcat şi de prestaţia mediocră a arbitrului FIFA, Ovidiu Haţegan. Acesta a luat câteva decizii ce i-au iritat la culme pe panduri. Cea mai imporantă a fost eliminarea lui Voiculeţ în minutul 67 pentru un fault la Moţi. Aflat destul de aproape de fază, Haţegan s-a lăsat probabil păcălit de strigătele de durere ale lui Moţi şi a trecut peste faptul că mijlocaşul pandurilor a lovit întâi mingea înainte să se ciocnească cu fundaşul dinamovist. De altfel Moţi a redevenit sprinten imediat ce a ajuns pe marginea terenului. Haţegan i-a enervat şi mai mult pe gorjeni după ce a refuzat să-i dea al doilea galben lui Kone în minutul 83 după un fault din spate al acestuia. Abia în prelungiri, arbitrul i-a arătat al doilea galben lui Matei, decizie corectă de această dată. Dinamoviştii în schimb l-au arătat cu degetul pe asistentul Şovre care a indicat penalty la duelul dintre Kone şi Lemnaru, fază în urma căreia pandurii au egalat la 2. Aflat aproape de fază, Haţegan nu avea de gând să arate punctul cu var dar intervenţia energică a lui Şovre i-a schimbat decizia. Dinamoviştii au acuzat şi faptul că mingea nu a trecut linia porţii la şutul lui Viera de 1-0 dar reluările TV îi dau dreptate asistentului Szekely. (C.D