Japonezii au sărbătorit victoria cu Germania strângând gunoiul din stadion

Meciurile din faza grupelor Campionatului Mondial de fotbal din Qatar a produs deja foarte multe surprize. După victoria Arabiei Saudite cu Argentina, scor 2-1, și înfrângerea Germaniei cu Japonia, scor 1-2, a șocat lumea fotbalului.

Japonia a reușit să o învingă pe Germania, scor 2-1, în cadrul primei etape a Cupei Mondiale din Qatar. Nemții au condus timp de 75 de minute, datorită golului marcat de Ilkay Gundogan. Totuși, niponii au revenit și au marcat de două ori în opt minute prin Ritsu Doan și Takuma Asano.

La finalul partidei, japonezii prezenți în tribunele arenei din Doha au impresionat din nou prin modul în care s-au comportat. Imediat după fluierul final al centralului, suporterii niponi au început să facă curat pe arena „Khalifa International”, imaginile devenind virale.

Nu este prima dată când fanii japonezi procedează în acest fel. În cadrul Campionatului Mondial trecut, în 2018, când după fiecare partidă terminată a naționalei „Soarelui Răsare” au strâns toate resturile de pe stadioanele din Rusia.

În celălalt meci al grupei Costa Rica a pierdut, scor 0-7, partida contra reprezentativei Spaniei din cadrul primei etape a Campionatului Mondial. Golurile echipei lui Luis Enrique au fost marcate de către Dani Olmo, Marco Asensio, Ferran Torres (dublă), Gavi, Carlos Soler și Alvaro Morata.

Program și rezultate CM Qatar 2022

Fazele grupelor

Duminică, 20 noiembrie

Qatar - Ecuador: 0-2 (Enner Valencia '16 p., '31)

Luni, 21 noiembrie

Grupa A

Senegal - Țările de Jos 0-2 (Gakpo '84, Klassen '90+9)

Grupa B

Anglia - Iran 6-2 (Bellingham '35, Saka '43, '62, Sterling '45+1, Rashford '71, Grealish '90 / Taremi '65, '90+13 (p))

SUA - Țara Galilor 1-1 (Weah '36 / G. Bale '82 (p))

Marți, 22 noiembrie

Grupa C

Argentina - Arabia Saudită 1-2 (Messi '10 /  Al Shehri '48, Al Dawsari '53)

Mexic - Polonia 0-0

Grupa D

Danemarca - Tunisia 0-0

Franța - Australia 4-1 (Rabiot '27, Giroud '32, '71, Mbappe '67 / Goodwin '9)

Danemarca, echipament special la Cupa Mondială 2022. Echipa va „protesta” față de țara-gazdă, Qatar

Miercuri, 23 noiembrie

Grupa E

Germania - Japonia 1-2 (Gundogan '33 (p) / Ritsu Doan '75,Takuma Asano '83).

Spania - Costa Rica 7-0 (Olmo '11, Asensio '20, F. Torres '32 (p), '54, Gavi '75, Soler '90, Morata '90+2)