Juniorii de la Pandurii au debutat cu stângul

Ieri a debutat la Târgu Jiu turneul de zonă al juniorilor A, competiţie organizată de FRF cu sprijinul clubului Pandurii. Echipele care ia parte la întrecere sunt CFR Cluj, Poli Timişoara, Pandurii şi Unirea Alba Iulia iar meciurile se dispută pe stadionul Municipal. Deschiderea turneului a avut loc ieri dimineaţă când juniorii de la Pandurii pregătiţi de Eugen Pădureanu au întâlnit echipa similară a Unirii Alba Iulia.  Pandurii au început meciul în formula: Muja – Drăgoi, Inclănzan, Petrache, Constantin – Ştefan , Avramescu, Davidescu, Săulescu – Voinea, Brandibur. Au mai jucat Frăţilescu, Toader şi David.

Rămaşi în zece jucători pe teren din minutul 24, după de fundaşul Inclănzan a faultat un adversar scăpat spre poartă în poziţie de ultim apărător, Pandurii au pierdut meciul la limită, scor 1-0 pentru oaspeţi, după un meci destul de echilibrat în ciuda dezechilibrului numeric în care s-a disputat. Ocaziile nu au lipsit echipei lui Pădureanu care a păstrat egalitatea mai bine de 40 de minute şi a ratat mai multe ocazii de a deschide scorul. Cu cincisprezece minute înainte de final însă Mureşan a finalizat cu gol o fază de contraatac a oaspeţilor care au luat toate punctele puse în joc şi au redus şansele gazdelor de a merge mai departe. În cel de-al doilea joc al turneului, disputat la ora prânzului pe temperaturi neadecvate pentru fotbal, CFR Cluj s-a impus cu 2-0 în faţa celor de la FC Timişoara.