Pandurii, patru puncte după două etape

Pandurii Târgu Jiu a terminat la egalitate meciul cu Astra Giurgiu, scor 0-0, la Drobeta-Turnu Severin, adunând astfel 4 puncte după primele două etape. Pandurii au început mai incisiv, au ratat mai mult, însă Astra a rezistat.

Pandurii şi Astra s-au sufocat într-o caniculă groaznică la Severin. Antrenorul Petre Grigoraş a declarat că au fost condiţii inumane. Abia au rezistat cei de pe bancă, darămite cei din teren, a mai spus el. Ioan Hora a irosit șansele gazdelor. În prima repriză, a primit o pasă excepțională de la Ovidiu Herea, care l-a prins nepregătit pe Cristi Săpunaru. Însă golgheterul sezonului trecut a șutat doar în bară. Apoi, la puțin timp după pauză, același Hora a scăpat singur cu portarul, însă a tras în Silviu Lung Junior! “Inuman să joci la 17.30. Cred că au fost 40 de grade, e clar că spectacolul nu avea cum să fie prea bun. Perima repriza mai ştearsă, dar am avut o situaţie mare de gol prin Hora, partea a doua a fost mai mult pe contre, am avut câteva oportunităţi. Cred că rezultatul e echitabil. Să nu uităm că am jucat cu campioana”, a declarat Grigoraş, după meci.

S-a terminat fără gol, primul egal al sezonului, iar campioana României rămâne fără victorie după primele două etape.