S-au dus toate şansele de play-off pentru Energia Rovinari

Şansele teoretice pe care baschetbaliştii de la Energia Rovinari le mai aveau pentru o eventuală participare în acest sezon la turneul play-off s-au irosit după ce gorjenii au pierdut sâmbătă meciul programat acasă cu CSU Atlasib Sibiu. „Meciul sezonului”, cum l-a numit antrenorul Slobodan Nikolic înaintea acestei etape, a fost pierdut de echipa sa dramatic, în ultimele secunde de joc. Energia a ieşit astfel din lupta pentru turneul final şi rămâne să joace doar pentru a încheia sezonul pe un loc care să-i permită să joace şi anul viitor în prima ligă.

Optimismul antrenorului Nikolic manifestat înaintea partidei cu Sibiul s-a dovedit neîntemeiat pentru că echipa sa nu a reuşit să se impună cu toate problemele de lot pe care le aveau cei de la Atlasib. Scorul final al partidei a fost 72-74, oaspeţii reuşind să se impună în ultimele secunde de joc. Accidentările din lotul oaspeţilor nu i-au împiedicat pe aceştia să ţină piept formaţiei gazdă şi publicului de la Târgu Jiu pe care Nikoloc a mizat ca de fiecare dată. Energia a început bine jocul şi a dominat prima parte a meciului impunându-se după primul sfert, scor 18-12. După ce Troupe a acumulat patru greşeli personale antrenorul Nikolic a fost nevoit să apeleze la Gliga iar sibienii au profitat şi următorul sfert le-a revenit, scor 21-23. Cea mai mare diferenţă a fost înregistrată în minutul 7, scor 14-5, dar nici în sfertul secund, echipa oaspete nu a reuşit să preia conducerea, fiind conduşi chiar şi cu 8 puncte de gazde. S-a înscris mult de partea ambelor echipe, care au mers cap la cap până la pauza mare, când scorul a fost de 39-35. Sibienii au mai reuşit să egaleze cu 49 de secunde înainte de fluierul de final al celui de-al treilea sfert, scor 55-55, dar Nikolic şi-a adus din nou echipa în avantaj, scorul sfertului fiind totuşi favorabil oaspeţilor, 18-20. După reluarea partidei, Sibiul a trecut pentru prima dată în avantaj, prin reuşita de 3 puncte semnată Markovic. Energia a reuşit apoi să înscrie 8 puncte fără replică din partea oaspeţilor, scor 65-58 în minutul 34 al partidei. Cu 1 minut şi 15 secunde înainte de final, tabela arăta scorul de 69-69, dar tot Energia a fost cea care a condus până Sibiul a egalat din nou, când mai rămăseseră 30 de secunde de joc dar Markovic a înscris când mai era doar o secundă din meci stabilind scorul final de 72-74.