Șirineasa, eliminată din Cupa României

ACS Șirineasa, echipă cumpărată de gorjeni, dar care joacă la Petroșani, este lider incontestabil în Liga a III-a, dar nu a făcut față unei confruntări cu o echipă de Liga a II-a. Șirineasa a fost eliminată miercuri din Cupa României de CS Mioveni. Scorul a fost 1-1 atât după cele 90 de minute regulamentare, cât și după prelungiri, dar la loviturile de departajare au câștigat argeșenii.

Șirineasa a deschis scorul în min. 32 prin Octavian Vasile, care a avut o acțiune pe cont propriu, a driblat doi adversari și a șutat plasat peste portar. CS Mioveni a egalat în min. 44 prin Andor, iar scorul a rămas 1-1 până la final.

La loviturile de departajare, portarul argeșenilor a făcut diferența, respingând mingea de două ori. Pentru Mioveni au marcat din 11 metri Negoiță, Cioc, Vintilă și Edi Stoica, dar cei de la Șirineasa au înscris doar de două ori. Scorul final a fost 2-5, Mioveni calificându-se în faza următoare. (A.A.)