Victorie acasă pentru echipa lui Florin Popete

Gilortul Târgu Cărbuneşti s-a impus în meciul disputat în week-end, pe teren propriu, cu Flacăra Horezu, scor  2-1. După ce la pauză scorul a fost egal, 1-1, antrenorul jucător Florin Popete s-a decis să intre pe teren şi să ajute echipa.

Gilortul a întâlnit în această etapă pe Flacăra Horezu, într-o partidă contând pentru etapa a 15-a din Liga 3. La finalul celor 90 de minute disputate pe Stadionul „Cristinel Răducan”, singura formaţie gorjeană din Liga 3 s-a impus greu în fața formației vâlcene. Dacă în prima repriză Flacăra a fost cea care a dominat jocul, în 13 minute elevii lui Florin Popete au reușit să marcheze de două ori din două pase decisive ale fostului pandur Dănăricu. După ce la pauză scorul era egal, 1-1, fostul pandur Popete, din postura de jucător de această dată, a intrat şi el pe teren să îşi ajute echipa. „Fiind un meci fără miză și analizând ultimele evoluții ale oaspeților, băieții noștri s-au văzut dinainte învingători. Neavând ce pierde, vâlcenii au venit să practice un fotbal ofensiv. Supărat că jocul echipei noastre scârțâie, după pauză antrenorul jucător Florin Popete intră în teren pentru a dirija de aproape evoluția elevilor săi. Mutarea îi impulsionează pe băieții noștri și dă roade. Dănăricu (55') intră în careu, „croșetează” 3 adversari și îi așează mingea lui Oprișa, mijlocașul nostru stabilind rezultatul final, cu un șut din apropierea punctului cu var”, a informat oficial Gilortul care ţine la curent constant suporterii despre evoluţia echipei, deşi o mare parte a acestora vin la meciurile de la Cărbuneşti şi le văd din spatele gardurilor, pentru că nu au voie în tribune.