Victorie importantă pentru Energia în meciul cu Steaua

Energia Pandurii a câștigat meciul cu Steaua din etapa a 17-a a Ligii Naționale.

Elevii lui Liviu Andreiș s-au impus în capitală cu scorul de 31-27, la pauză 17-14 pentru gorjeni. Meciul a început într-o notă de echilibru, dar în scurt timp Energia a preluat controlul partidei. Gorjenii s-au impus și pe tabela de marcaj, iar la finalul primei reprize Energia avea un avantaj de trei goluri, scor 17-14. După pauză, elevii lui Liviu Andrieș și-au mărit avantajul la cinci goluri. Antrenorul gazdelor, Viorel Mazilu a cerut  time-out, Energia a scăzut din turație și a permis Stelei să revină în joc.  Cu aproximativ 10 minute înainte de finalul meciului, Steaua s-a apropiat la doar un gol de Energia, scor 23-24. A fost rândul lui Liviu Andrieș să ceară time-out pentru a opri elanul gazdelor. Indicațiile lui Andrieș au dat roade,  Energia s-a apărat bine în ultimele zece minute şi a punctat decisiv pe faza ofensivă. “Am reușit să revenim și să câștigăm, e o victorie destul de importantă pentru noi pentru că ne-am consolidat poziția a cincea și așteptăm Odorheiul joi, la un meci de care pe care”, a spus Liviu Andrieș, antrenor Energia Pandurii, citat de site-ul oficial al clubului. (A.P.)