Victorie pentru Pandurii în primul amical al iernii

Pandurii Târgu Jiu a disputat sâmbătă primul meci amical din perioada de iarnă. Echipa pregătită de Mario Găman s-a impus cu scorul de 3-0 în meciul de pregătire jucat în deplasare, cu Jiul Rovinari.

După o primă săptămână de antrenamente de readaptare la efort şi pregătire fizică, antrenorul Mario Găman şi-a testat jucătorii din lot într-un meci de pregătire disputat pe terenul de la Rovinari, în compania formaţiei de Liga 4 Jiul. Pandurii s-a impus cu scorul de 3-0 iar cele trei goluri au fost marcate de Dumitrescu, în minutele 14 şi 38, şi de Petre, în minutul 25.

Pentru a testa întregul lot, antrenorul Mario Găman a trimis pe teren în acest joc două echipe diferite, după cum a anunţat site-ul oficial. În prima repriză au evoluat: Alexandru Opriţa – Horaţiu Peia, Robert Stancu, Alberto Suently, Andrei Truşescu, Eric Isquierdo, Mihai Stancu, Marian Pleaşcă, Robert Petre, Tyrese Duijker, Antonio Dumitrescu, iar în repriza a doua au evoluat: Cătălin Iovicin –  Cristian Moldovan, David Savu, Jorgen Gomes, Cătălin Afrim, Alfred Mensah, Marian Habet, Adrian Tănăsoiu, Bebto Lupuleţ, Ovidiu Rasoveanu, Andrei Georgescu.

La reunirea lotului doi dintre jucătorii care au evoluat anul trecut au fost învoiţi, Obeng şi Aerts, iar Corduneanu şi Cojocaru se confruntă cu probleme medicale şi au lipsit motivat.