A luat-o Gaia: românca Bulgaru, învinsă clar în finala turneului de la Târgu-Jiu

Românca Miriam Bulgaru (18 ani) a fost învinsă clar de italianca Gaia Sanesi, în finala turneului de tenis de la Târgu-Jiu: scor 6-1, 6-2.

Turneul de tenis de la Târgu-Jiu a fost primul dintr-o serie de trei desfășurate la noi în oraș, toate sub egida Federației Române de Tenis.

Turneul a avut premii totale de 15.000 de euro.

Meciul dintre Bulgaru și Sanesi s-a încheiat exact când primii stropi de ploaie au început să cadă pe zgura clubului de tenis Elite, locul de desfășurare al evenimentului. Este al treilea titlu ITF câștigat de jucătoarea de 25 de ani originară din Florența, care la un moment dat a ocupat locul 294 în clasamentul WTA.

La doar 18 ani, Miriam Bulgaru a câștigat un singur turneu ITF și a avut un traseu foarte dificil la Târgu-Jiu. Toate meciurile câștigate de albaiuliancă până în finală au fost de trei seturi.