Atacă şi Cupa tot în Banat!

După victoria cu ACS Poli din Liga 1, pandurii au rămas la Timişoara ca să atace şi Cupa României. La mai puţin de 48 de ore după duelul cu trupa lui Şunda, gorjenii încearcă să se califice în sferturile competiţiei în dauna echipei din Liga a V-a, Ripensia Timişoara.

Ripensia Timişoara – Pandurii Târgu Jiu, Stadion „Dan Păltinişanu”, Timişoara, astăzi de la ora 16:00, în direct pe Digisport

Ripensia: Rădulescu – Petrişor, Ciobai, Uzun, Cărpinişan – Boangheş, Mureşan – Popa, Briciu, Păscăleanu – Anagor.   Antrenor: Radu Suciu

Pandurii: Lazar – Pleaşcă, Mamele, Rada, Sipo – Ciucur (Paulinho), Distefano, Cristea, Nicoară – Shamsin, Adrovic.   Antrenor: Cristi Pustai

Pandurii şi-au îndeplinit prima parte a obiectivului de pe Bega. Elevii lui Pustai nu au voie însă să rateze calificarea în sferturile Cupei în faţa unei echipe de amatori.

Meciuri la foc automat!

Pandurii sunt de vineri la Timişoara şi vor părăsi oraşul de pe Bega abia în această seară după meciul de Cupă cu Ripensia Timişoara. Gorjenii au câştigat duminică tot pe „Dan Păltinişanu”, 3-2 cu ACS Poli şi acum vor să-şi ducă la bun sfârşit obiectivul din Banat. Misiunea nu se anunţă grea deloc. Pandurii se bat în optimile Cupei cu cea mai mică echipă rămasă în competiţie.

În mod incredibil, Ripensia a plecat la drum în toamna anului trecut şi, un an mai târziu, a ajuns până în optimi. Şi vorbim de o echipă de judeţ, din liga a V-a! Ripensia a umilit U Cluj în 16-imi, reuşind o victorie de poveste cu trupa lui Ganea, 2-1, tot pe „Dan Păltinişanu”. Pandurii sunt avertizaţi astfel să-i trateze cu respect pe amatorii Ripensiei. Griji în privinţa calificării nu ar trebui să existe totuşi. Din acest motiv, Pustai şi compania au acceptat să joace cu Ripensia încă de marţi, la doar 43 de ore de la finalul meciului cu ACS Poli.

Antrenorul pandurilor va aborda meciul cu rezervele. Astfel Eric, Anton, Christou şi ceilalţi titulari de bază vor lua o pauză iar Rada, Sipo, Cristea sau Shamsin vor intra din primul minut. Un semn de întrebare apare în dreptul lui Paulinho, mijlocaş ce trebuia să intre titular şi cu Poli dar care s-a accidentat la încălzire. La fel ca în meciul cu Farul din 16-imi, Pustai speră la o calificare lejeră fără să fie nevoit să apeleze la numele grele din lot. Să fim sinceri totuşi, dacă Pleaşcă, Cristea, Adrovic şi ceilalţi emit pretenţii la un loc de titulari, ar trebui să rezolve meciul cu Ripensia încă din primele 30 de minute.

O să apară şi jucătorii noştri cu minute foarte puţine în acest campionat, poate unii care au mai jucat doar în Cupă. E normal, de aceea suntem 24 în lot, să apară şi alţi jucători. Restul au jucat foarte multe meciuri, se resimt, cele din grupe sunt chiar cu intensitate foarte mare.”     Cristi Pustai

Pentru noi e foarte important că am ajuns la acest nivel, e mai mult decât am visat, dar jucăm pentru a onora fotbalul şi pe cei care ne susţin. Eu zic că avem o şansă cu Pandurii, unu la sută sau doi la sută, dar ne-o vom juca !” Radu Ienovan, preşedinte Ripensia Timişoara