Baschet: Energia, învinsă în Croaţia

Energia Târgu-Jiu a pierdut, în deplasare, la Zagreb, în meciul din prima etapă a Grupei S a FIBA Europe Cup. Cibona a câştigat cu 93-88. Croaţii au avut nevoie de prelungiri pentru a se impune în faţa Energiei.

Formaţia antrenată de Antonis Constantinides a început cu mult curaj meciul de la Zagreb. Gorjenii s-au instalat imediat la conducere pe tabela de marcaj. Energia a dominat ceea mai mare parte a primul sfert, pe care l-a câştigat la limită, 24-23. Jocul bun al Energiei a continuat şi în sfertul doi. La pauza mare, Cibona a intrat la vestiare cu un avantaj de 6 puncte, scor 45-39. Energia nu a cedat şi după pauză a oferit o replică în forţă, reuşind să restabilească echilibrul pe tabela de marcaj şi chiar să treacă în avantaj până la jumătatea sfertului trei, scor 55-54 pentru gorjeni. Elevii lui Constantinides s-au impus în sfertul trei cu 23-21 şi au mai recuperat din deficitul înregistrat la pauza mare. Scorul înainte de sfertul decisiv era favorabil însă gazdelor, care conduceau cu 66-62. În actul patru croaţii s-au distanţat la 9 puncte pe tabelă, scor 74-65. Energia a revenit în joc după o serie de aruncări de la mare distanţă cu Troupe şi Mack în prim-plan, în timp ce Jamar Diggs a pus mingea în coş cu câteva secunde înainte de finalul timpului regulamentar de joc şi a trimis meciul în prelungiri. Energia şi-a trecut în cont sfertul patru cu 19-15, iar la general tabela indica 81-81. Băieţii lui Constantinides au început mai bine repriza de prelungiri, reuşind să conducă cu 83-81 şi 86-84. Finalul meciului a aparţinut croaţilor, care au înscris ultimele şase puncte ale meciului numai de la linia de libere. Repriza de prelungiri a fost adjudecată de Cibona, cu 12-7, victoria revenind astfel gazdelor, care s-au impus cu 93-88. ”Nu sunt supărat pentru că am pierdut, eu sunt puţin supărat din cauza modului în care au evoluat jucătorii mei. 93 de puncte împotriva noastră, este prea mult şi acest lucru s-a întâmplat pentru că adversarii au avut prea multe recuperări”, a spus la final antrenorul Antonis Constantinides.