Constantina Diţă, pe locul 11 la Yokohama

Atleta gorjeană Constantina Diţă a participat la maratonul de la Yokohama unde a încheiat cursa pe locul 11, la aproximativ 11 minute de câştigătoarea acestui concurs, rusoaica Inga Abitova. Diţă a fost invitata specială a organizatorilor, câştigătoarei maratonului olimpic fiindu-i acordată o primă de participare de 350.000 de dolari. Dacă ar fi reuşit să câştige această competiţie Diţă ar mai fi primit un cec de  150.000 de dolari. Atleta în vârstă de 39 de ani a avut probleme în timpul cursei de la Yokohama, însă  trecut linia de sosire în semn de respect pentru organizatori şi pentru fanii pe care îi are în Japonia. Efortul i-a fost răsplătit la final când a fost asaltată de sute de doritori de autografe.