Derby cu goluri multe şi o răsturnare incredibilă de scor !

Iată că spectacolul nu a murit în ligile inferioare! După o primă repriză palidă încheiată nedecis, 0-0, două din echipele din Gorj au oferit un spectacol plin de goluri în repriza a doua. Derby-ul local dintre Pandurii II Tg-Jiu şi Minerul Mătăsari a avut parte de un scenariu demn de celebrul Hitchcock! Proaspăt instalat ca principal, Bobby Staicu şi-a văzut echipa cum deschide scorul printr-un autogol al celor de la Mătăsari. Pandurii păreau scăpaţi în invingători după super reuşita lui Unguru, un şut superb de la 30 de metri. Din minutul 85 totul s-a schimbat însă. Săulescu a obţinut un penalty, Bănică a protestat şi a văzut galben iar Clipici a redus din diferenţă de la punctul cu var. Portarul pandurilor nu s-a abţinut de la proteste nici după marcarea golului şi a încasat stupid un al doilea avertisment care l-a trimis la cabine. Mătăsariul a prins tupeu şi a reuşit egalarea în minutul 89 prin Dinu care a reluat perfect după un corner. Scenariul de coşmar al pandurilor a fost desăvârşit de acelaşi Clipici care a şutat în bară, mingea l-a lovit în spate pe înlocuitorul lui Bănică, C. Popescu, şi a intrat în poartă! O răsturnare incredibilă de scor în doar 5 minute! În prelungiri, pandurii nu au mai fost în stare să obţină un punct iar Mătăsariul a plecat cu o victorie incredibilă de la Tg-Jiu. După acest rezultat, pandurii sunt pe locul 6, cu 22 de puncte iar Minerul e pe 8, cu 20 de puncte.