Energia, lider în EuroChallenge

Energia Târgu Jiu este lider în Grupa B a competiţiei EurChallenge după ce a câştigat cu scorul de 72 la 67 partida cu bulgarii de la Akademic Sofia. Este a doua reuşită a baschetbaliştilor în această competiţie. După două minute, gorjenii conduceau cu 10-0. Oaspeţii au revenit treptat în joc, iar la pauza mare, Energia mai avea două puncte avans. În sfertul 3, formaţia bulgară a trecut chiar la conducere, iar la finalul timpului regulamentar scorul a fost egal, 63-63. Oltenii ar fi putut câştiga meciul în timpul regulamentar, dar au ratat ultimul atac. Prelungirile au fost controlate de gazde, care s-au apărat perfect – gorjenii au încasat doar patru puncte în cele 5 minute de joc şi s-au impus cu 72-67. A fost al doilea succes în cele trei meciuri jucate până acum în grupa B, în care Energia este noul lider! “A fost un meci dificil pentru ambele echipe. Şi Energia, dar mai ales Lukoil aveau nevoie de victorie. Din acest motiv, meciul a fost unul strâns şi de mare luptă”, a spus Porter Troupe. “Fanii au fost extraordinari şi ne-au ajutat foarte mult”, a declarat la finalul meciului Nemanja Milosevic. Considerat cel mai bun om al Energiei în victoria contra bulgarilor de la Lukoil Sofia, Nemanja a mulţumit la finalul meciului publicului prezent la Sala Sporturilor. După această victorie, Energia şi-a mărit şansele de a merge mai departe în EuroChallenge. “Cred că acum avem şanse bune de calificare şi privim doar în această direcţie”.  (A.A.)