Energia Pandurii n-a putut trece şi de Steaua

Handbaliştii de la Energia Pandurii n-au mai reuşit performanţa din precedenta etapă, când au învins campioana României. Gorjenii au pierdut meciul susţinut sâmbătă în deplasare cu Steaua, cu scorul de 31-25, după ce în prima parte a jocului au părut că pot pune probleme uneia dintre pretendentele la titlu. Absenţa lui Milan Vukas din echipă dar şi valoarea mult peste cea a jucătorilor de la Pandurii a celor de la Steaua, majoritatea componenţi ai echipei naţionale, au făcut ca jocul gorjenilor să nu mai fie acela din precedenta etapă, oricâtă ambiţie ar fi arătat elevii lui Vasile Stângă.

Energia a început bine jocul şi s-a ţinut aproape de Steaua în prima repriză, după ce gazdele au luat un avans de patru-cinci goluri după primele zece minute. Gorjenii au reuşit să se apropie însă de adversar la două goluri în minutul 16 iar două minute mai târziu Energia Pandurii a reuşit egalarea, scor 9-9 din minutul 18. La acest scor antrenorul Stelei, Bozo Rudic, a cerut time-out şi Steaua a reuşit să revină în joc, dar Energia a egalat din nou la 10. Steaua a reuşit apoi să se distanţeze din nou pe tabelă, scorul fiind de 13-10 în minutul 25, până la pauză Steaua păstrând acest avans iar repriza încheindu-se cu un şut de pe picioare al lui Păiuş. Partea a doua a jocului a aparţinut steliştilor care au fost peste Energia la toate capitolele încheind jocul cu un avans de şase goluri. La finalul meciului, antrenorul Vasile Stângă n-a mai putut decât să constate cât de slab a jucat echipa sa. „Am jucat prost la meciul cu Steaua şi foarte slab. Am ratat foarte mult şi asta ne-a costat. Ne-au mâncat ratările, foarte multe în situaţii clare de gol din care n-am putut înscrie, altfel situaţia era mai echilibrată”. Forma slabă a doi dintre jucătorii din lot, pivoţii Giotoiu şi Kapular, a costat echipa gorjeană la acest meci. „Practic am jucat fără pivoţi, pentru că Giotoiu şi Kapular au jucat foarte prost la acest meci. Amândoi au dat un singur gol, ceea ce este foarte puţin pentru un astfel de meci. Au fost blocaţi, nu ştiu exact care a fost problema lor, cert este că au ratat foarte mult”, a apreciat tehnicianul Energiei după meci.

Deşi îşi avertizase elevii că atuul Stelei e jocul pe contraatac, Stângă nu a avut satisfacţia ca aceştia să fi înţeles despre ce e vorba: „Pe prostiile noastre am fost bătuţi de cei de la Steaua. Ceea ce ne-am propus pentru acest meci, să nu luăm goluri pe contraatac, nu ne-a ieşit. Evidenţiaţi după un eşec nu am, nici nu aş putea avea. Păiuş parcă s-a mai agitat atât în apărare cât şi în atac, dar prea puţin pentru a răsturna rezultatul”.