Energia Rovinari păstrează prima poziţie a clasamentului şi după etapa a XII-a

Energia Rovinari a strâns din nou aproximativ 1000 de spectatori în Sala Sporturilor la ultimul meci disputat acasă, cel cu Dinamo. Echipa gorjeană s-a impus şi de această dată obţinând cea de-a noua victorie din acest sezon, a şasea pe teren propriu şi păstrând prima poziţie în clasament. Baschetbaliştii de la Energia nu s-au impus însă fără emoţii, pe parcursul jocului exisând momente în care Dinamo s-a instalat la conducerea jocului, în final scorul fiind destul de strâns, 84-81.

Lider la zi în Divizia A masculină, Energia Rovinari a reuşit să păstreze prima poziţie şi după această a XII-a etapă. Energia a început bine jocul dar Dinamo a reuşit să se menţină aproape prin aruncări de la distanţă, aruncări care echipei gazdă i-au lipsit la acest meci. Deşi au existat probleme în primul sfert al meciului, Energia l-a încheiat cu un avantaj fragil, 25-21. Nici următoarele zece minute de joc n-au fost mai concludente, scorul celui de-al doilea sfert fiind şi mai strâns, 20-19. La pauză s-a produs o schimbare, după ieşirea de la cabine ambele echipe practicând un altfel de joc. Echipa gazdă a pirdut multe mingi, aspect de care a profitat Dinamo, Energia pierzând rapid avantajul de cinci puncte de la pauză. Oapeţii au preluat pentru prima dată conducerea pe tabelăşi au creat panicăprintre spectatorii din sală care se temeau de prima înfrângere a Energiei acasă. Elevii lui Theo Evans au părut câteva minute bune incapabili să se concentreze pentru a reveni la conducere, cel de-al treilea sfert încheindu-se cu victorie celor de la Dinamo, scor 17-25. Nici cel de-al treilea sfert nu a părut favorabil gazdelor, Dinamo fiind în avantaj cu cinci minute înainte de finalul partidei. Finalul a fost unul incendiar pentru cei prezenţi în Sala Sporturilor. Energia revenind la conducere pe tabelă dupăce a reintrat în joc componentul naţionalei, Bogdan Popescu. Ci ajutorul lui Golubovic şi Porter Troupe, Popescu a readus echipa în avantaj. Ultimul minut de joc a fost urmărit în picioare de cei prezenţi în sală, Bogdan Popescu fiind descalificat pentru cinci greşeli personale. Energia s-a impus cu scorul de 84-81 menţinându-se şi după această etapă pe prima poziţie a clasamentului Diviziei A. După joc antrenorul Theo Evans a recunoscut că echipei sale nu i-a fpst deloc uşor pe teren cu cei de la Dinamo, explicând care au fost avantajele oapeţilor şi unde a greşit echipa sa: „Dinamo a jucat foarte bine şi avut un procentaj foarte bun la aruncările de două puncte şi la cele de trei puncte. Ei au marcat tot ce s-a putut marca de aceea pentru noi a fost o seară dificilă şi un joc dificil.” Pefondul lipsei de eficienţă a lui Bogdan Popescu, care a avut un joc mai slab de această dată, au venit alţi jucători din urmă care au l-au putut suplini. Porter Troup a marcat 20 de puncte meciul acesta ceea ce Evans a explicat că nu face de obicei iar Apostol a intrat şi a putut să suplinească lipsa lui Popescu de pe teren pe final de meci. „Nu a fost doar vina noastră că ne-au condus ci meritul celor de la Dinamo că au jucat foarte bine. Au reuşit să înscrie şi au avut procentaje foarte bune aşa că nu este doar vina noastră. Este înbucurător pentru echipă că am revenit şi am condus, asta demonstrează că suntem o echipă mare şi putem reveni şi atunci când suntem conduşi” consideră tehnicianul Energiei care şi-a felicitat după meci jucătorii chiar dacă i-au dat mari emoţii: „Am fost îngrijorat pentru că mi-am adus aminte de meciul cu Braşovul în care nu puteam să refacem diferenţa pe care ei au recuperat-o şi au fost tot timpul acolo lângă noi. Au fost momente în timpul jocului când m-am gândit că putem pierde dar acesta este baschetul cu urcuşuri şi coborâşuri, trebuia doar să ne gândim la o modalitate de a câştiga. Am făcut intercepţii mai multe, au fost oprite atacurile şi asta ne-a dus spre victorie.” Evans a recunoscut că echipa sa a ajucat la acest meci cu o mai mare presiune datăşi de ocparea primului loc în clasament dar, încă o dată i-a apreciat pe jucători pentru că pot evolua bine şi se pot concentra şi în astfel de condiţii.