Energia Rovinari şi-a „spălat păcatele” la Bucureşti

Baschetbaliştii de la Energia Rovinari s-au impus cu scorul de 83-82 în partida din etapa a doua a primei ligi după un meci cu un final dramatic şi cu prelungiri. Gorjenii reuşesc astfel să-şi mai bucure suporterii după eşecul pe teren propriu din prima etapă a campionatului când au fost învinşi de CSM Otopeni.

Primul sfert a fost unul echilibrat câştigat la un punct diferenţă de echipa gazdă, scor 13-12. Jocul părea să se îndrepte către o victorie lejeră pentru gazdele care s-au impus şi în sfertul doi cu 23-11, intrând la cabine cu un avantaj care ia făcut să se creadă deja învingători. Energia a revenit după pauză decisă să întoarcă jocul şi a şi reuşit însă după un final dramatic, la fel cum a fost cel de săptămâna trecut din partida cu CSM Otopeni. Sfertul trei a fost câştigat de elevii lui Slobodan Nikolic la limită, scor 21-22, dar după un joc mult mai bun care anunţa finalul care a urmat. Când mai era de jucat doar un minut Energia a reuşit egalarea, scor 67-67, iar cu opt secunde înainte de final gazdele conduceau cu două puncte avans, scor 69-67. Troupe a marcat de trei puncte şi a adus echipa în avantaj, scor 69-70, dar în ultimele secunde gazdele au beneficiat de două aruncări libere ale lui Dzambic, acesta reuşind să înscrie doar un punct. Scorul a fost egal, 70-70, la finalul timpului de joc şi s-au disputat prelungiri, Energia conducând cu 75-79 dar gazdele egalând apoi la 81. Cu patru secunde înainte de final Nikolic a comis un fault ofensiv fiind  eliminat pentru cinci greşeli personale. Finalul a devenit dramatic şi s-a jucat numai la aruncări libere, iar Căpuşan a înscris coşul victoriei, scorul final fiind de 82-83.