Energia, victorie de senzaţie la „centenarul” lui Nikolic!

La meciul 100 la Energia pentru Slobodan Nikolic, gorjenii au reuşit o victorie de senzaţie la Craiova. Spunem de senzaţie din cauza problemelor din ultima vreme din tabăra Energiei, dar şi datorită diferenţei mari din clasament dintre cele două echipe. Chiar dacă craiovenii erau favoriţi cerţi în derby-ul Olteniei la baschet, elevii lui Nikolic s-au mobilizat neaşteptat de bine şi s-au impus în final cu 84 la 83 (pe sferturi: 20-21, 22-20, 19-19, 23-23). Meciul a fost unul extrem de echilibrat, toate cele 4 sferturi fiind tranşate la maxim 2 puncte diferenţă. Energia a condus cu 42 la 41 la pauză şi a menţinut diferenţa şi în repriza a doua. Spre final când scorul era încă egal, craioveanul LeVar Seals a marcat un coş de 2 puncte, dar ultimul cuvânt i-a aparţinut lui Darby. Americanul Energiei a marcat un coş de senzaţie de la linia de 3 puncte cu doar 4 secunde înainte de final şi a îngheţat tabela la 84-83 pentru Energia. „Nu este sfârșitul lumii dacă am pierdut acest meci. Sincer să fiu, echipa din Tg-Jiu a fost una dintre cele mai puternice adversare de pe teren propriu. Și-au dorit victoria mai mult ca noi și au fost mai curajoși ca și noi. Darby a reușit o aruncare uimitoare peste Seals, care s-a întâmplat să își găsească ținta. El a avut o prestație foarte bună, mai ales în defensivă”, a spus dezamăgit la final antrenorul gazdelor, Andelko Mandic.A fost un meci extrem de dificil pentru noi, în care ambele echipe au reușit să presteze un baschet de calitate. Noi am fost însă mai norocoși și din cauza faptului că Dzambic a fost eliminat mai devreme pe fondul celor 5 greșeli personale.Nu am fost așa de sigur că aruncarea de pe final îmi va reuși, dar câteodată mai suntem și norocoși. Am mai avut astfel de experiențe în trecut, astfel că reușita din ultimele 4 secunde a venit "natural" ”, a declarat şi Darby la final.

26 – depuncte a marcat Darby la Craiova, fiind depăşit doar de colegul Wisseh, autor a 29 de puncte

„Am simțit că joc pentru echipa mea de la colegiu. Toată lumea din sală se manifesta zgomotos pentru echipa proprie. Publicul craiovean poate într-adevăr să sperie jucătorii adverși (n.r. râde). Cu toate acestea, meciul a avut o atmosferă foarte plăcută, care mie personal mi-a plăcut.”