Eşec cu scandal la Cluj !

Clujul nu le prieşte gorjenilor. La o zi după eşecul fotbaliştilor lui Grigoraş din Gruia, a venit rândul handbaliştilor Energiei să încline steagul. Trupa lui Andrieş a pierdut categoric cu 24 la 32 în faţa celor de la U Transilvania Cluj.

U Transilvania Cluj – Energia Pandurii Târgu Jiu 32-24 (14-12)

Cei mai buni marcatori: U Cluj – Grasu (12 goluri), Mihai (4) / Energia – Asoltanei (6), Ilieş (4).

Andrieş, supărat foc pe organizare

Fără Enache şi Mocanu accidentaţi, Energia îşi făcea mici speranţe în deplasarea de la Cluj. Realitatea din teren avea să confirme temerile gorjenilor. Clujul a preluat iniţiativa din start şi a intrat la cabine cu un avans de 2 goluri, 14-12. Energia n-a avut replică la jocul clujenilor nici după pauză iar gazdele s-au desprins pe tabelă. Scorul final, 24 la <-xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />32, a fost unul umilitor pentru trupa lui Andrieş. Antrenorul gorjenilor era supărat pe un episod petrecut înaintea partidei. Meciul a început cu 23 de minute întârziere din cauza unei competiţii de judo care avea loc în sala din Cluj. Andrieş susţine că. după regulament, echipa sa trebuia să câştige meciul la masa verde. „Sunt dezamăgit în primul rând de ce s-a întâmplat la începutul jocului. Efectiv n-am înţeles nimic, sunt nişte regulamente pe care...de fapt asta este România, ne merităm soarta şi sportiv şi economic pentru că nu ştim să respectăm nişte reguli. Cred că a avut o influenţă mare şi asupra jocului pentru că în momentul când, înaintea jocului ţi se spune că nu se mai joacă, că meciul este câştigat pentru că sala nu e liberă iar apoi eşti purtat cu vorba de colo-colo iar Federaţia nu ştie ce răspuns să dea şi lasă la latitudinea arbitrilor decizia. Atâta timp cât există un regulament clar, eu spun că nu mai e loc de comentarii”, a declarat nervos Andrieş care a catalogat totuşi ca meritată victoria din teren a clujenilor.