Eşec neaşteptat pentru Energia

Handbaliştii Energiei s-au întors cu coada între picioare de la Cluj. Deşi întâlneau ultima clasată din Liga Naţională, oamenii lui Andrieş au pierdut cu 26 la 28 şi se menţin în zona inferioară a clasamentului. Clujenii au schimbat antrenorul înaintea partidei, Ioan Senocico înlocuindu-l în funcţie pe Liviu Jurcă, iar asta s-a văzut încă de la primul meci.

Gazdele au intrat hotărâte pe teren să oprească seria negativă de 5 eşecuri consecutive şi s-au ţinut scai de gorjeni. De altfel, scorul la pauză a fost egal, 15-15. Echilibrul s-a menţinut până în minutul 55 când tabela indica tot un scor egal, 26-26. La fel ca la Timişoara însă, trupa lui Andrieş nu a ştiut să gestioneze finalul de meci şi a pierdut cu 26 la 28. Cei mai buni marcatori ai gazdelor au fost Hagiu, cu 9 goluri şi Turcu cu 8. De la Energia, Mledenciu a fost într-o formă incredibilă, reuşind nu mai puţin de 12 goluri! Şandru a dat şi el 4 goluri iar Asoltanei şi Mazilu câte 3. Nu a fost însă suficient. „Este o victorie bine venită, o gură de oxigen pentru noi. Vreau să felicit echipa pentru victorie, este o piatră de temelie. Diferenţa a fost făcută de atitudine, noi ne-am dorit mai mult victoria şi asta s-a văzut. Întreaga echipă a jucat bine, însă în special Alex Cucuieţ, care la 38 de ani a apărat ca la prima tinereţe”, a declarat la final Ioan Senocico pentru handbalvolei.ro