Gilortul a pierdut la Petroşani, dar rămâne pe podium

Gilortul Târgu Cărbuneşti a pierdut ultimul meci pe care îl avea reprogramat în turul actualului sezon. Gorjenii din Liga 3 au jucat miercuri la Petroşani restanţa cu Jiul care s-a impus cu scorul de 2-1.

Gilortul a avut programat miercuri meciul restanţă cu Jiul Petroşani. Odată cu disputarea partidelor restanță din etapa a VIII-a, Flacăra Horezu – AFC Hermannstadt 2 și Jiul Petroșani – Gilortul, programate marţi şi miercuri, s-a pus punct turului acestei ediții de campionat în seria 7.

Jiul Petroșani s-a impus în faţa celor de la  Gilortul, scor  2-1, după o primă repriză echilibrată la finalul căreia scorul era egal, 0-0. Scorul a fost deschis de elevii lui Florin Popete, în minutul 52, după o centrare de pe dreapta Almăjanu, în urma căreia Constantin Roncea a înscris cu capul. După câteva minute gazdele au egalat după o inexactitate în defensiva gorjenilor de care a profitat Bogdan Cuibari care a înscris în poarta goală. Cu zece minute înainte de finalul jocului gazdele au înscris din nou şi au stabilit scorul final, 2-1.

În weekend este programată deja prima etapă a returului, ultima din acest an, în care Gilortul va evolua pe teren propriu în compania formației secunde a celor de la Gaz Metan Mediaș.

Jiul Petroșani – Gilortul 2-1 (0-0)

Jiul: Haring – Arcuși, Matei, Torkos, Bănceanu – Bădărău, Sandu (cpt), , Cuibari, Mazilu – Stoicoiu, Mărmăreanu. Rezerve: Teslici – Bocu, Keszeg, Mareș, Turcu, Perșe, Bălan, Szekely. Antrenor: Anton Sedecaru.

Gilortul: Poenaru – Afrim, Dolcescu (cpt), Popa, Bărăitaru – Oprișa, Miroiu – Almăjanu, Dănăricu, Stăniloiu – Roncea. Rezerve: Constantinescu – Filip, Cocină, Popete, Safta, Bubuioc, Cocioabă, Berescu, Avramescu. Antrenor: Florin Popete.

Arbitri: Adrian Dumitru (Târgovişte) – la centru, Florin-Aurelian Mocanu (Târgovişte) și Andrei Dumitrescu (Bucureşti) – asistenți. Observatori FRF: Lorant Szanto (Târgu Mureş) și Constantin Pintilie (Râmnicu Vâlcea).