Handbaliştii au pierdut la Turda

Handbaliştii de la Energia au pierdut, la limită, meciul de la Turda cu Potaissa. Echipa gazdă s-a impus la limită, scor 27-26, după ce la pauză scorul era favorabil handbaliştilor gorjeni, care au intrat la cabine cu două goluri avans 16-14. Pentru meciul cu Turda, antrenorul Liviu Andrieş nu s-a putut baza pe Sifre Flores şi Filipe Mota, care sunt accidentaţi. Extrema Marinko Kekezovic s-a accidentat cu aproximativ 10 minute înainte de finalul meciului. Încă nu se ştie cât gravă este accidentarea lui Kekezovic.  Energia a început în forță partida disputată la Turda. După patru minute de joc elevii lui Andrieș conduceau cu 3 – 0. Gazdele au înscris primul gol abia în minutul 5. Prima parte a aparținut gorjenilor care și-au ținut adversarul la distanță pe tabelă. Turdenii au  redus la două goluri diferenţa consemnată pe tabelă încă din debutul partidei, astfel că la pauză Energia a intrat la cabine în avantaj: 16-14. Repriza a doua a fost una echilibrată, disputată pe muchie de cuțit. Gazdele au reușit egalarea și au condus prima dată pe tabelă după 36 de minute de joc. Formația ardeleană a păstrat avantajul de un gol și la finalul meciului, scor 27-26. (A.A.)