Handbaliştii revin la treabă

După aproape o lună de pauză, Liga Națională de Handbal masculin revine la lucru. Pentru Energia a fost o pauză agitată. Interul adus de la Sporting Lisabona, Daniel Mureșan, a plecat să se trateze la Oradea pentru o accidentare la genunchi și a întârziat mai bine de două săptămâni la echipă. Indisciplina jucătorului dar și evoluțiile sale palide din acest sezon i-au determinat pe mai marii Energiei să-i rezilieze contractul jucătorului care a mai trecut și pe la HCM Constanța. Energia l-a pierdut pe Mureșan, dar l-a câștigat pe Șelaru în această pauză. Fostul portar de la Știința Bacău se va lupta cu Antonaru și Juzbasic pentru un loc de titular și ar putea debuta chiar duminică de la ora 16:00 în meciul cu Bucovina Suceava de pe teren propriu. După primele 7 runde, Energia e pe locul 7, la egalitate de puncte însă cu două echipe aflate în fața ei în clasament, Odorhei și Timișoara. Obiectivul minim al trupei lui Andrieș este accederea în play-off așa că gorjenii trebuie să mai urce un loc în clasament. Victoria e obligatorie cu Suceava. Echipa moldovenilor e penultima în clasament cu doar o singură victorie în acest sezon.