Medalii la atletism

Atleţii gorjeni de la CS Pandurii s-au remarcat din nou. Prezenţi la Campionatele Balcanice de Alergare Montană, ediţia a cincea, care au avut loc la Braşov, atleţii s-au întors cu 4 medalii, toate pe echipe. Astfel Andreea Pîşcu a făcut parte din echipa de junioare a României care a luat bronzul în proba de 4 kilometri. La individual, Pîşcu a terminat pe 6. Elena Moagă a fost cea mai bună din gorjence. Atleta antrenată de Ion Bură a terminat pe locul 4 în proba de 8 kilometri senioare. Cu echipa României însă, Moagă a luat medalia de aur. În proba de 8 kilometri juniori, Alex Dobriţescu a terminat pe locul 9, dar a luat bronzul cu echipa. În final, deşi nu s-au descurcat grozav la individual, Eugen Şorop (locul 11), Daniel Lupulescu (locul 12) şi Alexandru Staicu (locul 15) au prins şi ei o medalie de bronz cu echipa în proba de 12 kilometri seniori. Federaţia Română de Atletism a decis să trimită la Campionatele Europene de Alergare Montană din Bulgaria ce vor avea loc pe 6 iulie la Borovets echipele de junioare şi senioare şi cea de juniori. Astfel Elena Moagă, Andreea Pîşcu şi Alex Dobriţescu au şansa să se întoarcă şi cu o medalie europeană de la competiţia ce va avea loc peste 3 săptămâni.