Motru scapă fără eşec şi de la Giarmata

Liderul seriei a IV-a şi marea favorită la promovarea în liga a II-a, Minerul Motru, a mai făcut un pas spre atingerea obiectivului. Trupa lui Ştefan Nanu s-a întors cu un punct din deplasarea de la Giarmata. Motrenii puteau chiar câştiga partida dacă nu ar fi lăsat să le scape un avantaj de două goluri luat după reuşitele la foc automat ale lui Răduca, în minutele 18 şi 19, primul din penalty. Giarmata a redus însă din diferenţă în minutul 28 şi a egalat din penalty în minutul 71 prin Leucă. O altă echipă din Gorj, Jiul Rovinari, a scăpat și ea victoria printre degete. Oamenii lui Bobby Trofin au condus cu 2-1 la Vladimirescu până în minutul 89 prin golurile lui Tudorache și Văcaru. Tudoroiu a marcat însă pentru gazde cu un minut înainte de final şi a obţinut un punct pentru Vladimirescu. Jiul a ratat astfel şansa de a se apropia de liderul Motru şi rămâne pe locul 2, la 5 puncte în spatele trupei lui Nanu.