Pandurii au încheiat verificările cu o victorie

Pandurii Târgu Jiu au câştigat ieri ultimul meci amical programat înaintea debutului returului de campionat, învingând cu scorul de 1-0 formaţia de liga a treia Gaz Metan CFR Craiova. Antrenorul Sorin Cârţu a trimis pe teren în prima parte a meciului echipa de titulari: Stanca – Rusu, Rus, Chibulcutean, Cardoso – Stancu, Stângă, Vancea, Păcurar – Vasilache, Piţurcă. În partea a doua a meciului au fost trimişi pe teren jucătorii care au evoluat mai puţin în jocurile amicale şi cei nou transferaţi: Mingote – Popete, Martinovic, Murgan, Mândrean – Luţu, Hidişan, Ghindeanu, Tremonti – Raskovic, Simion. Au mai jucat: Arrieta şi Pârvu.  Golul echipei Pandurii a fost înscris de Alexandru Piţurcă în minutul 15, acesta ratând până la pauză şi alte două mari ocazii de a mări avantajul echipei sale. Acesta a fost ultimul meci amical pentru Pandurii înaintea debutului în retur, gorjenii având un bilanţ pozitiv în seria de jocuri amicale programate după revenirea în ţară, două victorii şi o înfrângere.  Până joi antrenorul Sorin Cârţu va anunţa lotul pentru noul sezon, urmând să decidă la ce jucători va mai renunţa: „Poate că am greşit şi eu că nu am luat măsuri mai devreme. Am greşit cu nişte sentimentalisme cu care trebuie să terminăm odată. Sunt nişte jucători care ar trebui să părăsească echipa sau să nu mai joace în acest retur la noi şi să vină alţii, iar aici mă gândesc la cei împrumutaţi la Vâlcea”.