Pandurii poate respecta noua regulă Under 20 a FRF

Pandurii Târgu Jiu a folosit la debutul în noul sezon trei jucători sub 20 de ani. În meciul din prima etapă a Ligii 2 cu Turris au intrat pe teren juniorii  Ovidiu Rasoveanu, Adrian Nichifor şi Bogdan Vişan.

FRF a stabilit noi reguli în campionatele interne pentru a promova jucătorii tineri din România. Astfel, în ediția 2019-2020 a ligii 2, cluburile vor folosi pe durata întregii partide cel puțin doi fotbaliști Under 20 fiind eligibili jucătorii născuți începând cu 1 ianuarie 2000.

FRF a dat publicităţii prima statistică realizată în eşalonul doi după etapa de debut.  În prima etapă au fost 6 victorii ale gazdelor, 3 ale echipelor oaspete și un rezultat de egalitate, s-au înscris 19 goluri, 3 dintre acestea fiind reușite de fotbaliștii U20.  În total, în cele 10 jocuri ale rundei, au fost folosiți 60 de jucătorii eligibili regulii U20: 41 au început partida ca titulari, iar 27 au bifat toate minutele. 44 dintre fotbaliștii care au evoluat în prima etapă sunt născuți în anul 2000, 12 în 2001 și 4 în 2002.

Pandurii Târgu Jiu a folosit în prima etapă trei jucători sub 20 de ani, respectiv Ovidiu Rasoveanu, de doar 16 ani, care a fost integralist, Adrian Nichifor, 18 ani, care a jucat titular evoluând timp de 49 de minute şi Bogdan Vișan, tot de 18 ani, care a intrat din minutul 49 al meciului cu Turris.

Lotul pregătit de Adrian Bogoi numără însă mai mulţi jucători sub 20 de ani, printre aceştia fiind şi Iulian Măicăneanu de 18 ani şi Radu Filip de 16 ani, ambii juniori ai clubului.