Percheziţii la o societate de asigurare

Un număr de 166 de percheziţii au avut loc, marţi dimineaţă, în Bucureşti şi în 26 de judeţe,  între care şi Gorj, la locuinţe şi la sediile a 112 firme, precum şi la sediile unei societăţi de asigurări, pentru destructurarea unei grupări specializate în evaziune fiscală, prejudiciul fiind estimat la şase milioane de euro.

Potrivit DIICOT, firmele plăteau o parte din salariile angajaţilor sub masca primei de asigurare, astfel că se sustrăgea de la plata impozitelor aferente. Singura cheltuială o reprezenta procentul de 10% perceput de societatea de asigurare. Prejudiciul cauzat bugetului de stat este estimat la şase milioane de euro, aferent unei activităţii infracţionale desfăşurate pe o perioadă de şapte luni, perioada de săvârşire a infracţiunilor fiind însă mult mai mare, respectiv din 2009.

BCR Asigurări de viaţă, societatea de asigurări implicată în anchetă, a dat asigurări că va sprijini DIICOT în cadrul investigaţiei. „Din documentele prezentate de DIICOT până la acest moment, rezultă că societăţii noastre nu i se aduc învinuiri”, se arată în comunicatul societăţii. (A.A.)

Vizualizări: 148

Trimite pe WhatsApp

Alte articole din Eveniment:

Citește și: