Războaie inter gorjene în turul II al Cupei

Cele patru echipe din Gorj din liga a treia se bat astăzi în Cupa României. În turul II, Jiul Rovinari, Pandurii II, Minerul Motru şi Minerul Mătăsari se luptă pentru calificarea mai departe. Pandurii II au trecut în primul tur de AS Strehaia cu 1-0 printr-un gol marcat în ultimul minut de Oiţă. Echipa antrenată din acest sezon de Cristi Popescu se duelează astăzi cu echipa lui Bobiţă Trofin, Jiul Rovinari. Meciul se joacă de la ora 17.30 pe terenul sintetic de la Complexul Municipal din Tg-Jiu. Tot de la aceeaşi oră, cele două echipe de „mineri”, Mătăsari şi Motru se bat pentru un loc în turul III al Cupei pe terenul din Mătăsari. Cele două jocuri se dispută într-o singură manşă de 90 de minute plus prelungiri sau penalty-uri dacă e nevoie. Pentru a ajunge în turul II, cei de la Mătăsari au câştigat cu 7-0 în primul tur pe terenul campioanei de la judeţ, Petrofac Ţicleni.