Sfârşit de drum

Energia Rovinari a pierdut dramatic la Giurgiu şi îşi poate lua adio de la play-off. Trupa lui Nikolic a început bine meciul, dar a fost învinsă după o repriză de prleungiri cu 104 la 99.

Eşecul Energiei coroborat cu victoriile din ultima etapă ale celor de la CSM Bucureşti sau Gaz Metan Mediaş face aproape imposibilă misiunea gorjenilor de a mai ajunge în play-off.

CSŞ Giurgiu – Energia Rovinari 104-99 (pe sferturi: 19-25, 26-28, 29-13, 17-25, 13-8)

Cei mai buni marcatori: Giurgiu – Petty (39 puncte), Melvin (24) şi McKenzie (21). Energia – Wisseh (26 puncte), Nikolic (23) şi Darby (21).

Eşec dramatic

Energia mergea la Giurgiu ştiind faptul că un pas greşit îi poate elimina din cursa foarte aspră pentru a se clasa în primele 8 la finele sezonului regulat. Elevii lui Nikolic au început excelent meciul şi la pauză conduceau la 8 puncte diferenţă, scor 53 la 45. Energia a căzut însă uluitor în sfertul 3. Gazdele s-au impus în acele 10 minute cu 29 la 13! Darby şi compania au avut puterea să revină în ultimul sfert, au condus din nou cu 87 la 83, dar au fost egalaţi în final. S-a ajuns astfel în prelungiri, acolo unde giurgiuvenii au avut nervii mai tari. Chiar dacă Energia a condus cu 97 la 93, gazdele s-au impus în overtime cu 104 la 99. În mod incredibil, oamenii înalţi ai Energiei, Steffel, Kennerly, Mocanu sau Lăpuşte au reuşit numai 2 recuperări în cele 45 de minute ale meciului!

10 – este locul ocupat acum de Energia, trupa lui Nikolic fiind depăşită şi de Sibiu