Victorie de moral pentru Energia

Victorie, dar play-offul e încă departe. Energia Rovinari a trecut lejer de Timba Timba Timişoara cu 102 la 78, însă rezultatele din ultima etapă nu-i avantajează deloc pe gorjeni în obţinerea unui loc în primele 8. Darby şi Wisseh au fost din nou imperiali şi au făcut spectacol pentru fani.

Energia Rovinari – Timba Timișoara 102-78 (pe sferturi: 23-17, 33-18, 23-15, 23-28), Sala Sporturilor, Târgu Jiu, spectatori: 800

Energia: Janjusevic (17 puncte), Deconescu, Gliga (6), Darby (22), Roșu, Lăpuște (3), Steffel (2), Mocanu, Wisseh (25), Kennerly (9), Nikolic (18), Alionescu. Antrenor: Slobodan Nikolic.

Timba: Cormos, Popa (1), Huckaby (8), Horton (24), Czmor (4), Pătru, Glynn (18), Mihuți (10), Chief (4), Johnson (9). Antrenor: Bogdan Murărescu.

Execuţie în public

Energia nu avea cum să aibă emoţii cu nou promovata Timba Timişoara. Trupa lui Nikolic trebuia să-şi ia şi o revanşă pentru înfrângerea ruşinoasă din tur din Banat. Lucrurile au mers conform scenariului gândit de gorjeni încă din primul minut. Energia a câştigat categoric primele 3 sferturi şi chiar şi-a permis să se relaxeze în ultimele 10 minute. Aproape toţi jucătorii lui Nikolic au marcat contra Timbei. Pe lângă jocul excelent făcut de americanii Darby şi Wisseh, ar mai fi de remarcat şi contribuţia „filierei” sârbeşti, Nikolic junior şi Janjusevic autori a 35 de puncte împreună. Energia a reuşit chiar să depăşească şi bariera celor 100 de puncte, impunându-se în final cu 102 la 78.

American magic !

Sosirea lui Wisseh în iarnă la Energia a avut efectul scontat. Fanii au visat la un duo de senzaţie Wisseh-Darby, iar contra Timbei au avut parte de show. Cei doi americani s-au distrat pe teren şi au înscris împreună 47 de puncte. Atât Darby, cât şi Wisseh au reuşit câte un double-double, Darby cu 22 de puncte şi 13 recuperări în timp ce Wisseh cu 25 de puncte şi 10 pase decisive. Wisseh a stat pe teren 35 de minute în timp ce Darby numai 29. „Meciul a fost unul benefic pentru noi. Niciun meci nu este uşor, singura diferenţă fiind aceea că noi am avut ocazia de a înscrie foarte mult, iar dacă am fi ratat, meciul ar fi fost mult mai strâns. Am avut o tranziţie foarte bună a mingii, reuşind să înscriem des de 3 puncte, sfidând oarecum apărarea celor de la Timba. Sunt bucuros că am înscris de 5 ori din spatele liniei de 3 puncte”, a declarat la final, Jay Wisseh.

„Trebuie să continuăm să jucăm aşa cum am făcut-o până acum. Am avut parte de câteva meciuri strânse în deplasare. Noi avem nevoie să ne concentrăm pe jocul nostru, să câştigăm meciuri şi totul va veni de la sine.”            Jay Wisseh

9 – este locul ocupat în continuare de Energia. Gorjenii au 32 de puncte, cu 3 mai puţin decât echipele din faţă, Asesoft, Cluj, BC Timişoara şi CSM Bucureşti. Energia mai are la dispoziţie 9 etape pentru a prinde un loc de play-off