Victorie la Steaua pentru Energia Pandurii

Energia Pandurii s-a impus la Bucureşti cu scorul de 37-32 după ce la pauză gorjenii conduceau cu 18-14. Temerile faţă de formaţia bucureşteană s-au dovedit a fi neîntemeiate sau poate televizarea jocului i-a făcut pe arbitrii să fie ceva mai corecţi decât cu alte ocazii. Cert e că Energia şi-as trecut în cont primele puncte din acest an şi a câştigat şi un moral mai bun pentru următoarele partide.

Echipa lui Andrieş a început în sfârşit campionatul cu această victorie reuşită după patru eşecuri consecutive. Cotaţi ca favoriţi la acest meci, prin prisma locului din clasament măcar, pentru că lotul deplasat la meci a fost extrem de subţire şi de această dată, handbaliştii lui Andrieş s-au impus din primele minute de joc. Cu Giotoiu pe teren, după ce comisiile i-au anulat suspendarea dictată după etapa trecută dar şi cu Păiuş, care a revenit după o accidentare mai gravă, gorjenii aveau deja cinci goluri avans după 15 minute, reuşind să păstreze aproape constant acelaşi avantaj până la pauză. Deşi nerefăcut complet Păiuş a fost remarcatul reprizei I în care a marcat de şase ori. Steliştii au început tare repriza a doua iar după primele şese minute scorul era 19-21. Steaua însă nu a putut menţine ritmul şi ambiţia gorjenilor a fost mai puternică, astfel că în minutul 40 elevii lui Andrieş conduceau cu 26-22. Păiuş, Florea şi Giotoiu  au fost cei mai buni marcatori, fiecare reuşind să înscrie de opt ori. După această victorie în faţa Stelei, Energia a trecut momentan pe locul cinci în clasamentul Ligii Naţionale, loc ce permite accesul în cupele europene.