Victorie pentru două săptămâni de linişte

Pandurii caută victoria şi în faţa Rapidului. Ar fi a şasea reuşită în şapte etape. Grigoraş e dispus la orice sacrificii pentru ca echipa să câştige înaintea pauzei de 2 săptămâni de pauză până la meciul cu Petrolul.

Pandurii – Rapid, Stadionul „Tudor Vladimirescu”, Târgu Jiu, sâmbătă, ora 21.30, în direct pe Digi Sport

Pandurii: Lazar – Unguruşan, Viera, Mamele, Vlad – Voiculeţ, Nistor, Răduţ – Karim, Matulevicius, Maxim.             Antrenor: Petre Grigoraş

Rapid: Pecanha – Rui Duarte, M. Constantin, Oros, Bozovic – Grigore, Pavlovic – Roman, Herea, Milisavljevic – Surdu.           Antrenor: Ovidiu Sabău

Grigoraş: „Putem bate Rapidul!”

Pandurii dau sâmbătă al şaptelea test din acest sezon. Primele 6 le-au trecut aproape la perfecţie cu 5 victorii şi un egal. La Tg-Jiu vine mâine Rapidul, echipă care nu are nicio înfrângere în campionat şi care e pe val după revenirea de senzaţie din meciul cu CFR Cluj. Grigoraş vrea însă o victorie prin orice mijloace care să le asigure elevilor săi poziţia de lideri pentru încă două săptămâni. „E un meci foarte important cu Rapidul. E o echipă cu pretenţii, o nucă extrem de tare pentru noi, sper să avem potenţă fizică şi luciditate. E clar că e un meci de 1X2, să sperăm că acest debut bun de campionat să ne fi dat un moral bun iar cu ajutorul publicului să înclinăm jocul în favoarea noastră. E o echipă foarte experimentată, cred că cel mai tânăr jucător de la ei are 27 de ani, Herea, dar ne putem bate cu ei”, spune Grigoraş care de la sosirea la Pandurii are o victorie, 2 egaluri şi un eşec în campionat cu Rapid. Giuleştenii sunt însă cei care i-au eliminat anul trecut din Cupă pe panduri în sferturi. Grigoraş a fost sunat în vară de Copos ca să preia Rapidul dar finanţatorul din Giuleşti l-a preferat până la urmă pe Sabău.

9 – ora la care în această dimineaţă se pun în vânzare biletele pentru meciul cu Rapid. Cel mai ieftin costă 10 lei la peluze.

„Sunt două echipe echilibrate, diferenţa se poate face la atitudine şi şansă. Sper să fie un spectacol agreabil dar îmi doresc să avem o ocazie de gol şi să câştigăm. E un moment favorabil şi putem profita.”  Petre Grigoraş, antrenor Pandurii