Victorie spectaculoasă pe teren propriu pentru CSM Târgu Jiu

CSM Târgu Jiu s-a impus din nou într-un meci din LNBM, de această dată împotriva echipei CSM Baschet Petrolul Ploiești. Scorul partidei disputate în Sala Sporturilor a fost 81-73, echipa gazdă fiind ajutată din tribune de un număr mare de susţinători.

Meciul s-a disputat sâmbătă, 9 aprilie, în cadrul etapei a 28-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin. CSM Târgu Jiu a început meciul cu: Sly, Troupe, Ilie, Nicoară şi Carl. CSM Târgu Jiu a condus pe finalul sfertului inaugural și avea 18-16 după 10 minute iar la pauză scorul era 39-33 pentru CSM Târgu Jiu. Jocul a fost spectaculos şi în a doua parte a sa, numeroşii suporteri din tribună fiind entuziasmaţi de prestaţia formaţiei gazdă. Avantajul trupei lui Claudiu Alionescu a urcat la +15 la jumătatea celui de-al treilea sfert, menținându-se apoi o diferență constantă de peste 10 puncte în următoarele minute. După 30 de minute echipa gazdă era tot în avantaj, scor 60-54. Oaspeţii nu au mai putut reveni până la final, victoria fiind a celor de la CSM Târgu Jiu, scor 81-73.

Gorjenii au ajuns la 9-18 în campionat și o să joace la Constanța în următoarea etapă.

Ken’Darrius Hamilton a fost cel mai bun marcatori şi a încheiat jocul cu 16 puncte și 4 recuperări.