Andrieş e mulţumit de primul turneu

Energia Pandurii a participat în weekend la un triunghiular de meciuri amicale  la Turda. Potaissa Turda,  o nou promovată în Liga Naţională,  şi Extrem Baia Mare din Liga secundă au fost adversarele de la acest turneu care l-a mulţumit pe antrenorul Liviu Andrieş: „A fost un mini-turneu destul de bun. Primul joc a fost unul de uzură, asta şi din cauză că am ajuns foarte târziu la sală, pe drum întâlnind multe semafoare, pe câteva zone drumul aflându-se în reparaţie. Acest lucru a ieşit în evidenţă în prima repriză, la pauză turdenii conducându-ne cu 4 goluri, 16-12. Ne-am revenit după pauză şi, cu cinci-şase minute înainte de final, conduceam cu 3 goluri, moment în care au intrat pe „scenă” arbitrii întâlnirii. La primul meci, băieţii au acuzat şi oboseala, iar asta s-a văzut în joc. În plus am avut şi un arbitraj de deplasare, însă nu m-a interesat decât să văd echipa la lucru. În meciul doi nu s-a pus problema învingătoarei, aşa că spun că au fost două teste utile. Meciul al doilea nu a avut istoric, la un moment dat scorul ajungând la 12-3. Am schimbat toţi jucătorii şi am mers până la final pe mâna rezervelor. Analiza celor două meciuri de la Turda, dar şi din dubla cu Reşiţa, ne permit o evaluare bună asupra potenţialului jucătorilor la momentul actual".  Energia a remizat cu cei de la Turda, scor 29-29 iar în cel de-al doilea meci Energia a trecut cu 35-27 de Extrem Baia Mare. Aceasta a fost a doua serie de jocuri de verificare după ce săptămâna trecută gorjenii au avut de susţinut o dublă amicală cu Reşiţa. Gorjenii au revenit duminică în localitate şi de ieri îşi continuă pregătirea la Târgu Jiu.