Atleţii gorjeni premiaţi la Cluj Napoca

Competiţiile din week-endul trecut desfăşurate la Cluj Napoca au îmbogăţit palmaresul Clubului Sportiv Pandurii Târgu Jiu cu noi medalii obţinute de atleţii gorjeni. La maratonul şi semimaratonul care au avut loc în data de 13 aprilie au participat aproximativ 6000 de concurenţi din 22 de ţări. Cu toate acestea, gorjenii au reuşit să facă faţă competiţiei şi urce pe podium. La maraton locurile III, la băieţi şi fete, au fost ocupate de sportivii de la CS Pandurii. Este vorba despre Eugen Şorop şi Elena Moagă. În ceea ce priveşte rezultatele la semimaraton, acestea au fost pe măsura aşteptărilor: locul I la băieţi a fost ocupat de Alexandru Staicu; locul III la fete a fost ocupat de Adela Bălţoi, iar pe locul V s-a clasat junioara Andreea Pişcu. Competiţii la care urmează să participe atleţii de la CS Pandurii vor avea loc şi în perioada imediat următoare. În data de 20 aprilie Adina Amzucu va reprezenta România în Turcia, la săritura în înălţime, iar pe data de 27 aprilie Daniel Lupulescu va participa la Campionatul Balcanic Maraton. Sportivii gorjeni sunt antrenaţi de Ion Bură, Viorica Dima şi Ionuţ Bură.