Baschet: Energia, eşec pe fondul oboselii!

CSU Atlassib Sibiu a plecat cu victorie de la Târgu Jiu, unde a învins echipa locală Energia, într-un meci contând pentru etapa cu nr. 17 din Liga Naţională. După 40 de minute de joc, partida s-a terminat 72-70 (17-10, 8-20, 15-17, 32-23), în favoarea galben-albaştrilor.  “O înfrângere dureroasă pentru noi”, a comentat la finalul jocului antrenorul gorjenilor, Hristu Şapera, aflat la primul meci, dar şi la primul eşec în faţa suporterilor, despre care a avut numai cuvinte de laudă: “Energia are unii dintre cei mai pasionaţi suporteri din Liga Naţională şi pentru mine personal, care am trăit mai multe experienţe din acest punct de vedere, este un mare atu al acestui club, un atu pe care-l are această echipă ori de câte ori joacă acasă”. Noul antrenor al Energiei a vorbit despre programul extrem de încărcat şi oboseala acumulată de jucătorii săi, dar şi despre minusurile din jocul formaţiei gorjene.  Şi tehnicianul Sibiului, Dan Fleşeriu, spune că reuşita a fost decisă in ultimul sfert şi pe fondul oboselii gazdelor. ”Sunt mulţumit de rezultatul meciului, pentru că a fost o partidă grea, dar nemulţumit de jocul în sine al echipei noastre. (…) Am câştigat sfertul al patrulea, pentru că, pe fondul oboselii, au mai încetinit ritmul”, a declarat Dan Fleşeriu, antrenorul CSU Atassib Sibiu.
Energia: Lamont Mack 22p, Jamar Diggs 15p, Callistus Eziukwu 8p, Paris Horne 8p, Adrian Guţoaia 7p, Lazar Radosavjlevic 6p, Barîş Aktaş 2p, Santa Szabolcs 2p. CSU Atlassib Sibiu: Hardy 17p, Mijajlovic 16p, Calotă 12p, Lalovic 10p, Gilbert 9p, Harrison 4p, Paul și Cioacătă câte 2p.